Na co dzień posługujemy się gotówką albo używamy kart płatniczych. Coraz częściej korzystamy z bankowości internetowej i transakcji elektronicznych. Ale słowo „waluta” ciągle kojarzy się z bankiem czy kantorem. Tymczasem w mediach coraz częściej pojawiają się informacje o kryptowalutach. Choć dla wielu osób to nowe zjawisko, wszystko wskazuje na to, że na stałe zmieni rynki finansowe.

Kryptowaluta – co to takiego?
Kryptowaluta to inaczej waluta umowna, wirtualna, stworzona w oparciu o nowoczesne mechanizmy szyfrujące (kryptograficzne). Chociaż może wydawać się nowinką technologiczną, pierwsza kryptowaluta – bitcoin – powstała już w 2008 roku, a obecnie funkcjonuje ich ok. 200. Posiadanie kryptowalut jest również wirtualne, potrzebna jest do tego specjalna aplikacja lub program komputerowy, tzw. portfel. Obrót takimi jednostkami walutowymi odbywa się wyłącznie drogą elektroniczną, bezpośrednio między użytkownikami. Nie uczestniczy w tym żaden bank ani inna instytucja finansowa. Kryptowalutę można nie tylko kupić, ale także wykopać – czyli wytworzyć. Potrzebne są do tego zaawansowane komputery i umiejętności, co przekracza możliwości zwykłych użytkowników domowych komputerów.

Czym kryptowaluty NIE są?
Przede wszystkim kryptowaluty nie są pieniądzem, czyli prawnym środkiem płatniczym. Nie podlegają regulacjom i nadzorowi ze strony instytucji finansowych i państwowych. Nie mają również zabezpieczenia w postaci gwarancji udzielanych przez bank centralny jakiegokolwiek kraju. Nie są też powszechnie akceptowane jako środek płatniczy w punktach handlowych i usługowych.

Wirtualna waluta, realne zyski lub straty
Chociaż początkowo kryptowaluty były pewnego rodzaju ciekawostką, z czasem zainteresowanie nimi rosło, co wpływało na ich wartość.

– Kryptowaluty z założenia miały służyć do dokonywania bezpiecznych rozliczeń pomiędzy użytkownikami. Szybko jednak stały się przedmiotem obrotu między indywidualnymi i instytucjonalnymi inwestorami, którzy „zakładając się”, obstawiali wzrost lub spadek wartości – wyjaśnia Wojciech Włodarczyk, Prezes Zarządu w Lendero Sp. z o.o. – Ten, kto wyczuł potencjał i kupił kryptowalutę w odpowiednim momencie, mógł zarobić w 2017 roku nawet 1200%.

Warto zauważyć, że grudniu 2017 roku kurs bitcoina na amerykańskich giełdach osiągnął rekordową wysokość, ale jeszcze w tym samym miesiącu odnotowano największy w historii spadek jego ceny. Kryptowaluty i mechanizmy technologiczne, na których się opierają, postrzegane są jako rozwiązania przyszłości. Firmy inwestują w ulepszanie rozwiązań informatycznych i tzw. kopalnie kryptowalut, czyli systemy ich wytwarzania. Jednak specjaliści zajmujący się bankowością i rynkiem finansowym ostrzegają przed spekulacjami, spadkiem kursów kryptowalut, ryzykiem utraty posiadanych środków na skutek ataków hakerskich.

– Wiele osób spodziewa się szybkiego upadku i pęknięcia spekulacyjnej bańki, a tyle samo wierzy w sukces kryptowalut i prognozuje jeszcze wyższe notowania w bieżącym roku – komentuje Wojciech Włodarczyk. – W mojej ocenie, jeżeli technologia używana do zapisu kryptowalut i transakcji z nimi związanych zacznie być wykorzystywana do innych działań, wartość będzie nieustannie rosnąć i będzie to doskonała długoterminowa lokacja kapitału.

Nawet jeśli dla większości użytkowników tradycyjnych środków płatniczych temat kryptowalut dziś jest abstrakcyjny, już w niedalekiej przyszłości może realnie wpływać na zawartość naszego prawdziwego portfela.

Podziel się z innymi:

Super Grosz to pożyczka ratalna do 15 000 zł. 

Spłata do 48 miesięcy.  

Szybka realizacja wniosku i wypłata w 1 dzień.  

Bez dodatkowych zaświadczeń.

WEŹ POŻYCZKĘ

Efino to pożyczka ratalna od 1 000 zł do 10 000 zł 

Możliwość spłaty do 48 miesięcy.  

Szybka realizacja wniosku i wypłata środków.

Bez dodatkowych zaświadczeń.

WEŹ POŻYCZKĘ

Rapida to pożyczka ratalna od 2 500 zł do 25 000 zł z okresem spłaty do 48 miesięcy. 

Szybka realizacja wniosku i wypłata w 1 dzień.

Bez dodatkowych zaświadczeń i dokumentów. 

Akceptacja negatywnej historii w BIK.WEŹ POŻYCZKĘ

Hapipożyczki to pożyczka ratalna od 800 zł do 15 000 zł.

Maksymalny okres spłaty wynosi 36 miesięcy.

Szybka decyzja i wypłata gotówki.

Bez zbędnych formalności.
WEŹ POŻYCZKĘ