Coraz więcej osób korzysta z udogodnień XXI wieku i na co dzień używa wyłącznie karty. Zazwyczaj starsze osoby wolą płacić gotówką, a młodsze kartą lub aplikacją w telefonie. Nie zmienia to faktu, że pieniędzy używamy każdego dnia. Idąc do pracy kupujemy śniadanie w pobliskiej piekarni, a potem płacimy za bilet na autobus. Po południu robimy zakupy na obiad. Czasem wybierzemy się do restauracji. Lubimy kupować nowe ubrania, dodatki dla domu i wiele innych rzeczy. 

Czy lepiej mieć w swoim portfelu stos drobnych monet lub kilkanaście banknotów? Czy warto zawsze płacić gotówką? Jakie korzyści niesie za sobą płatność kartą? Czy lepiej płacić gotówką? Jak łatwiej oszczędzać? 

Czy gotówka w portfelu sprawi, że bardziej świadomie będziemy wydawać pieniądze? 

Jakie są zalety płacenia gotówką? 

Płatność gotówką sprawia, że nie zaciągniemy debetu. Nie wydamy więcej pieniędzy niż faktycznie mamy.  Po spojrzeniu do portfela, w którym jest tylko 20 zł, zastanowimy się, czy kolejna paczka chipsów lub setny lakier do paznokci jest nam na prawdę potrzebny.  

Płacąc gotówką sprawdzamy ceny produktów, które mamy zamiar kupić, a tym samym bardziej świadomie podchodzimy do tematu zakupów. Są również takie sklepy i miejsca, gdzie jedyną dostępną formą płatności jest gotówka. Mając banknoty w kieszeni nie musimy szukać bankomatu przed kupnem owoców w pobliskim warzywniaku. 

W sytuacjach kryzysowych brak banknotów w portfelu może bardzo utrudnić nam rozwiązanie problemu:

Lato w pełni więc niejeden marzy o wycieczce nad jezioro, która da wytchnienie pośród codziennych obowiązków. Wypad może szybko skończyć się z powodu niespodziewanej awarii samochodu. W nieznanym miejscu ciężko będzie znaleźć mechanika. Dobrym krokiem jest zapytanie spotkanych ludzi, kto w tym momencie może pomóc. Mieszkańcy niekoniecznie wskażą duży warsztat, gdzie płatność kartą to codzienność. Jedynym rozwiązaniem takiej sytuacji może być znalezienie człowieka, który potrafi naprawić samochód. Nie mając gotówki bardzo trudno będzie nam zapłacić za części lub wykonaną usługę.   

Jakie są zalety płacenia kartą? 

Karta płatnicza zajmuje o wiele miej miejsca w portfelu niż banknoty z monetami. Gdy nią płacimy nie musimy odliczać odpowiedniej kwoty i szukać drobnych. Płacenie kartą jest szybsze i wygodne. Kto ani razu nie zirytował się, w sytuacji gdy stał w kolejce do kasy a osoba przed nim przez długą chwilę szukała odpowiednich monet?  

Banki również oferują systemy, które wspomagają oszczędzanie: przy każdym zakupie produktu w sklepie mała kwota ląduje na koncie oszczędnościowym. Przeglądając historię transakcji łatwiej jest monitorować i analizować bieżące wydatki. 

Karta płatnicza jest bezpieczna. Jeśli ktoś nam ukradnie portfel jednym telefonem zablokujemy dostęp do konta. Mając kartę kredytową, mamy dostęp do dodatkowych, nieoprocentowanych środków.

W nagłych przypadkach nie musimy brać kredytu lub szybkiej pożyczki. Kolejnym plusem korzystania z karty kredytowej jest budowanie pozytywnej historii kredytowej w Biurze Informacji Kredytowej. Jest to przydatne, jeśli w przyszłości planujemy wziąć duży kredyt.  

Znajomość wad i zalet karty i gotówki pozwoli na świadomy wybór sposobu płatności, który najbardziej odpowiada każdemu z nas.  Zawsze warto mieć w portfelu określoną kwotę na losowe zdarzenia. Taka gotówka również przyda się w miejscach gdzie nie można płacić kartą. 


Zachęcamy wszystkich do podjęcia kroków w kierunku oszczędzania nawet poprzez odkładanie najmniejszych kwot. Taka postawa sprawi, że w sytuacjach nagłych awarii, potrzeby kupna droższego sprzętu nie będzie potrzebna pożyczka. Warto zastosować system oszczędzania dostosowany do sposobu życia jaki każdy z nas prowadzi. Może to być skarbonka, do której wrzucamy wszystkie monety z portfela. Dobrym sposobem na oszczędzanie są pomysły przedstawione przez różne banki, które podczas zakupów przelewają część pieniędzy na konto oszczędnościowe.  

Świadomość posiadania pieniędzy na czarną godzinę, poprawia komfort życia i sprawia, że chętniej podejmuje się wyzwania. Wynika to z faktu, że oszczędny człowiek nie martwi się tym, że co miesiąc musi spłacać ratę pożyczki. Zgromadzone pieniądze można przeznaczyć na spełnienie marzeń. Podziel się z innymi:

Sprawdź polecane oferty

Finbo

 • Rejestracja wniosków przez całą dobę
 • Pierwsza pożyczka za darmo
 • Szybka weryfikacja
 • Możliwość wydłużenia okresu spłaty
 • Bez dokumentów dochodowych

Fastero

 • Wypłata na konto lub w placówce Poczty Polskiej
 • Bez dokumentów dochodowych
 • Prosty wniosek
 • Pożyczka dostępna przez 7 dni w tygodniu
 • Pierwsza pożyczka za darmo

Ferratum Money - pożyczka ratalna

 • wysoka kwota pożyczka - do 10 000 zł 
 • długi okres spłaty - do 24 miesięcy 
 • szybka decyzja zaraz po złożeniu wniosku
 • bez formalności, bez zaświadczeń
 • wnioski rozpatrywane są przez całą dobę 7 dni w tygodniu

sLoan

 • Do 3000 zł za darmo
 • Długi okres spłaty - 6 miesięcy (180 dni)
 • Bez dokumentów
 • Pożyczka dostępna 24h / 7 dni
 • Wypłata pożyczki w kilka minut
 • Prosty wniosek i szybka rejestracja

Faq - najczęściej zadawane pytania

Co oferuje serwis Gotówka Polska?

czytaj więcej

Czym się różni chwilówka od pożyczki ratalnej?

czytaj więcej

Chcę wziąć pożyczkę przez stronę Gotówka Polska. Jak to działa?

czytaj więcej

Czy oferty firm udzielających pożyczek są w jakiś sposób sprawdzane?

czytaj więcej